نرخ ارز

به خصوص نرخ دلار یکی از متغیرهای اقتصادی بسیار مهم در کشور ایران، در تعیین قیمت اکثر کالاهاست.با توجه به افزایش قیمت کالاها و تاثیرپذیری آن از افزایش نرخ دلار، سوالی که در اینجا ایجاد میکند اینست که افزایش نرخ ارز چگونه صورت میگیرد؟ نرخ ارز(دلار) از اختلاف بین تورم داخلی و تورم خارجی افزایش پیدا کند، به طور مثال اگر تورم داخلی ایران 40 درصد و تورم خارجی 2 درصد باشد، نرخ ارز حدودا 38 درصد افزایش پیدا میکند. ولی ایا به همینجا افزایش قیمت دلار ختم میشود؟ خیر، عامل بعدی که بر روی افزایش و کاهش قیمت دلار میتواند تاثیر بسزایی بگذارد، عرضه و تقاضا است. در بعضی از مواقع سال تقاضا برای دلار افزایش میابد، به طور مثال زمان کریسمس یا به طور مشابه آن عید نوروز که سفرهای خارجی افزایش میابد، تقاضا برای دلار و ارزهای دیگر افزایش میابد و همین امر باعث افزایش قیمت دلار و سایر ارزها خواهد شد. البته در بعضی مواقع استثنایی، سیاست های دولت به گونه‌ ای عمل میکند که باید قیمت دلار افزایش پیدا کند.

با توجه به افزایش قیمت دلار تا 4900 تومان و احتمال افزایش آن تا بالای 5000 تومان به دلیل نزدیک شدن به عید نوروز و آغاز سفرهای نوروزی به خارج از کشور و افزایش تقاضا دلار وجود دارد.

 

قیمت دلار

 

میتوان برای پیش بینی دقیق قیمت دلار در سال 1397 چند دوره زمانی در نظر گرفت و به تحلیل هر کدام از آنها پرداخت:

1- فصل بهار به دلیل بازگشت از سفرهای خارجی و تبدیل ارزهای باقی‌مانده از سفر به ریال، شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود.

2- فصل تابستان به دلیل شروع سفرهای خارجی تابستانی و سفرهای زیارتی مثل حج باعث افزایش تقاضا برای دلار شده و همین افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت میشود.

3- زمانهایی که صادرات زیاد باشد ارز به کشور وارد شده و عرضه دلار زیاد شده و قیمت آن کاهش میاید. افزایش قیمت نفت یا بالا رفتن تولید نفت خام و محصولات پتروشیمی هم موثر می باشند.

4- زمانهایی که واردات زیاد باشد باعث خروج ارز از کشور شده وتقاضای دلار افزایش میابد و قیمت آن افزایش میابد.

5- تحریم ها هم در بالا رفتن قیمت دلار و عدم سرمایه گذاری خارجی (ورود ارز برای سرمایه گذاری) موثر می باشد. با بالا رفتن تنش های سیاسی ایران با کشورهای دیگر هم خروج ارز بیشتر خواهد شد. جنبه روانی تنش های سیاسی هم قابل توجه می باشد.

در نتیجه با توجه به افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و تمام شدن سفرهای خارجی تا اخر امسال و … برای سال بعد میتوان پیش بینی کرد که قیمت دلار تا مرز 5000 تومان بالا خواهد آمد و درصورت شکسته شدن خط حمایتی با توجه به نمودار زیر تا مرز 4500 الی 4600 تومان کاهش پیدا خواهد کرد و متعادل خواهد شد. در نمودار زیر شما مشاهده میکنید که در وضعیت هیجان خرید ناشی از افزایش بی رویه قیمت دلار هستیم.

نکته قابل تاملی که در سال 97 ممکن است ایران را درگیر حواشی اقتصادی زیادی کند، مساله تحریم هاست. با توجه به سیاست های دونالد ترامپ و سیاست های ذخیره ارزی دولت ایران، اگر روند رشد قیمت دلار ادامه داشته باشد و خط حمایت شکسته نشود، افزایش قیمت دلار ادامه خواهد داشت.